top of page

VISA

Birleşmenin Gücü

VISA, TEK ÇATI ALTINDA BİRLEŞİYOR

Dünyanın en büyük ödeme sistemlerinden biri olan Visa, köklü bir kurumsal dönüşümün arifesindeydi. Toplam değeri 21,2 Milyar dolar olan uluslararası birleşme operasyonu, Visa Inc. ile Visa Europe’un tek bir çatı altında bir araya gelmesiyle sonuçlanacaktı. Türk Bankaları’na 2 Milyar dolar kazanç sağlaması öngörülen bu proje, yurt dışında olduğu kadar yurt içinde de heyecanla izleniyordu. Visa Europe Güneydoğu Avrupa Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, bu birleşme operasyonunu bilgilendirici bir sunumla kamuoyuna açıklamak ve soru işaretlerini ortadan kaldırmak arzusundaydı.

SUNUMO İMZASI

 

Uluslararası finans sistemini etkileyen bu büyüklükte bir birleşme operasyonu, gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında pek çok farklı kesimi ilgilendiren önemli sonuçlar getirecekti. Ulusal ve uluslararası bir ilginin konusu haline gelen Visa inc. - Visa Europe birleşmesi, aynı zamanda Visa için de yepyeni bir dönemin başlangıcını simgeliyordu. Aynı zamanda hem bu heyecanı yansıtan, hem de kamuoyunu doğru şekilde bilgilendirme görevi gören bir sunuma ihtiyaç vardı. Visa markasını bu sunumda başarıyla temsil edeceğimizi biliyorduk ve bizden talep edilen sunum için hızlı bir çalışma başlattık.

YOL HARİTASI

 

Visa, oldukça detaylı bir şekilde hazırlanmış, bu büyüklükteki bir markaya yakışan kalitede kapsamlı bir marka kimliğine sahipti. Sunumun tasarım dünyasını oluşturmak için bu marka kimliği yol gösterici olsa da, birleşme konseptiyle uyum gösterecek şekilde, sıra dışı görsel kalitesi olan dikkat çekici bir konsept çalışması oluşturmak gerekiyordu. İçerik akışını ise tümdengelim mantığıyla kurgulayarak, önce Visa’nın genel tanıtımı, sonrasında ise markanın pazarlama başarısını ortaya koyan rakamlar ile devam ettirmeye karar verdik. Marka’nın Türkiye’deki lider konumunu işaret eden ulusal istatistiklerin ardından kamuoyunun merakla beklediği “birleşme slaytları” ile sunumu tamamlayacaktık.

vısa_sunum_V9.002.jpeg

HİKAYE & TASARIM

 

Visa kurumsal kimliğinde en dikkat çekici unsur, marka ile özdeşleşen kavuniçi ve lacivert renkli yatay bantlardı. Yatay bantların slayt yüzeyindeki yatay hareketi, hem sunuma markayla uyumlu canlı bir aksiyon katacak hem de marka kimliğini başarılı bir şekilde slaytlara yansıtacaktı. Bantlarla uyumlu şekilde hareket eden kavuniçi ve lacivert noktalar, slayt içi aksiyonlarda devamlılık etkisi sağlamaları ve slayt tasarımında denge oluşturmaları için yeğlenmişlerdi. Bazı slaytlarda kullanılan lacivert ve sarı renkli iri kutucuklar bazen salt bir tasarım öğesi, bazen ise fonksiyonel yazı alanları olarak işlev gördü. Slaytın sağından ve solundan giren bantların ortada buluşarak meydana getirdiği pikselli Türkiye haritası, sunumda vay be etkisini yaratan en önemli faktörlerden biri oldu. İkon kullanımlarında ise sunumun geneliyle renk ve tasarım uyumu içinde olan modifiye edilmiş özel ikon setlerinden yararlanıldı.

ETKİLEŞİM

 

Önemli bir dönüşümün arifesinde iken ve kamuoyunun bu dönüşümle ilgili açıklama beklediği bir dönemde, Visa Sunumo’nun profesyonel desteğini alarak kamuoyu beklentisini pozitif etkiye çevirmeyi ve marka değerine katkıda bulunan bir aksiyona dönüştürmeyi başardı. Visa Europe Güneydoğu Avrupa Bölge Genel Müdürü Berna Ülman Sunumo imzalı Visa sunumunu iç ve dış mecralarda birçok kez kullandı ve her seferinde olumlu geri dönüşler aldı. Ulusal ve uluslararası kamuoyu, çok büyük bir kurumsal dönüşümü Sunumo’nun hazırladığı sunum ile öğrenmiş ve bu konuda bilgilenmiş oldu.

Referans PROJELER

HABER Bülteni

Sunum trendleri ve iletişim ipuçlarından haberdar olmak için bültenimize abone olun

Teklif Alın

TEKLİF Alın

Mümkün olan en iyi teklifi verebilmek için size birkaç önemli sorumuz var.

Lütfen aşağıdaki formu doldurun ve en kısa sürede teklifinizi gönderelim.

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!

bottom of page