top of page

TURKCELL

Küresel Dönüşüm

BİR TELEKOM DEVİNİN KÜRESEL DÖNÜŞÜM STRATEJİSİ

 

Dijital teknolojinin etkin kullanımı ile geleneksel telekom operatörlerinden ayrışmayı hedefleyen Turkcell, bu dönüşüm stratejisini kamuoyu ile güçlü bir şekilde paylaşmak ve markasını kalıcı bir şekilde “dijital operatör” olarak konumlandırmak ihtiyacındaydı. Turkcell Kurumsal İletişim ekibi, hikayesi olan, etkili bir sunum için Sunumo’dan destek istedi. 

SUNUMO İMZASI

 

Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu’na 3 yıldır aktif sunum desteği ve koçluk hizmeti verdiğimiz için Turkcell’in söylem dönüşümü girişimlerine farklı aşamalarda tanık olmuştuk. Kurumsal İletişim Ekibi’nin böyle bir taleple gelmesi bizi heyecanlandırdı. Türkiye’nin lider telekom şirketinin kurumsal dönüşüm söylemini anlaşılabilir bir şekilde kurgulamak ve kamuoyuna sunmak amacıyla bir kez daha Turkcell ile heyecan verici bir işbirliğine imza atacaktık. 

YOL HARİTASI

 

Turkcell ekibiyle birlikte ihtiyaçları analiz ederek başladık ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda fikir birliğine vardık. Uzmanlık gerektiren bir konuyu herkesin hayatına dokunarak kolayca anlatabilmek ve uzun süre hatırlanabilmek için hikayeyi odağa taşıyacak ve bu hikayeyi ileri tasarım trendleriyle destekleyecektik. Konusuna oldukça hakim olan Kurumsal İletişim Ekibi, “amaç” ve “ana fikrin” belirlenmesi sürecinde oldukça faydalı bilgiler paylaştı. Uzun beyin fırtınalarının ardından hikaye ve tasarım süreçlerine geçtik.

1.jpeg

HİKAYE & TASARIM

 

Sunum hikayesi “7. His” kavramı üzerine temellendirildi. “Yeni Bir His Doğuyor” başlığı altında önce 5 duyuyu, sonra 6. hissi anlatan bir hikaye kurgusu yarattık. Sonrasında da 7. Hissin çıkışını ortaya koyan basit ve anlaşılır bir teori ortaya koyduk. Hisleri etkili bir şekilde görselleştirebilmek için, farklı hisleri farklı hayvanlarla özdeşleştiren videolar kullandık. Öte yandan hisleri “somut” tasarım öğelerine dönüştürebilmek amacıyla “sembolleştirme” yöntemine başvurduk. Her his, farklı bir sembolle ifade edildi ve slaytların tamamına yayılan görsel dokular haline geldi. Turkcell gibi bir teknoloji devinin ‘dijital dönüşümü’ anlatan sunumu muhakkak ki “teknolojiyi” çok iyi ifade eden bir tasarım trendine sahip olmalıydı. Bu doğrultuda, 7. hissi anlatmaya başladığımız slaytlarda güncel tasarım trendlerinden “glitch”i kullandık ve bu sayede sunuma ultra-modern bir görüntü verdik. Slayt geçiş animasyonlarıyla, markanın teknoloji algısını ön plana çıkarttık.

ETKİLEŞİM

 

Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu tarafından kalabalık bir seyirci topluluğuna yapılan “7. His” sunumu büyük beğeni topladı ve Turkcell’in “Dijital Operatör” olarak konumlandırılmasında kalıcı faydalar sağladı. Görsel estetiği ve üst düzey tasarım kalitesi ile dikkatleri çeken sunum, pek çok faklı mecrada referans gösterilen sunumlar arasına girdi. Terzioğlu’nun konuşması ertesi gün medya organları ve kanaat önderleri tarafından yoğun olarak alıntılandı ve bu da yola çıkarken hedeflediğimiz gibi “mesajın” kamuoyuna etkili bir şekilde ulaşmasına imkan verdi.

Referans PROJELER

HABER Bülteni

Teklif Alın

TEKLİF Alın

Mümkün olan en iyi teklifi verebilmek için size birkaç önemli sorumuz var.

Lütfen aşağıdaki formu doldurun ve en kısa sürede teklifinizi gönderelim.

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!

bottom of page