top of page

T.C. MALİYE BAKANLIĞI

Yeni Ekonomi Programı

TÜRKİYE’NİN MERAKLA BEKLEDİĞİ SUNUM

 

T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanacağı duyurulan Yeni Ekonomi Programı (YEP), sıradan bir basın toplantısının çok ötesine geçerek, her kesimden insanın merakla beklediği bir sunum haline gelmişti. Hükümetin 3 yıllık ekonomi stratejisini ve hedeflerini açıklayacağı toplantı, aynı zamanda Sayın Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olarak yapacağı en kapsamlı ekonomi toplantısı olma özelliği taşıyordu. Her kesimi ilgilendiren bu denli geniş kapsamlı bir etkinlik için profesyonel bir sunuma ihtiyaç olduğu düşünüldü ve Sunumo ile iletişime geçildi.

SUNUMO İMZASI

 

Sayın Albayrak’ın Enerji Bakanı olduğu dönemde yapmış olduğu birçok sunumda ajansımızın imzası bulunmaktaydı. Bakanlık yetkilileriyle “Milli Enerji ve Maden Politikası” gibi tüm Türkiye’yi ilgilendiren hassas ve önemli sunumlarda başarılı işbirliklerine imza atmıştık. Ortak çalışmaların sağladığı karşılıklı güven ve tecrübe sayesinde bu projeyi de başarıyla sonuçlandıracağımız konusunda güvenimiz tamdı. Yeni Ekonomi Programı gibi önemli bir toplantıda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı en iyi şekilde temsil etmek üzere kolları sıvadık.

YOL HARİTASI

 

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ekonomide 3 yıllık “Yol Haritasını” açıklayacağı sunum, aynı zamanda hem devlet ciddiyetine yakışan bir ağırbaşlılığa sahip olmalı, hem de yeni ekonomi programının canlılığını ve dinamizmini yansıtabilmeliydi. Tasarım yapısında bir yandan bu hassas dengeyi korurken, bir yandan da karmaşık ekonomik verileri yalın bir şekilde sunabilecek tasarım trendlerini araştırmaya ve uygulamaya karar verdik. Sunumda ayrıca milli ekonomi kavramına göndermede bulunmak suretiyle milli birlik ve beraberlik duygusunun altını çizecek ay yıldız motiflerinden ve güven duygusunu tesis eden renk tonlamalarından yararlanacaktık. Bu kararlar doğrultusunda tasarım süreçlerine start verdik. 

1.jpg

HİKAYE & TASARIM

 

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Yeni Ekonomi Programı sunumu halihazırda Sayın Albayrak’ın konuşma metnine bağlı olarak ilerleyen sabit bir kurguya sahip olması nedeniyle hikayeye ihtiyaç duymuyordu. Burada ihtiyaç daha çok tasarım öğelerinin etkili kompozisyonuyla ana motto ve söylemlerin desteklenmesi ve kademeli olarak güçlendirilmesiydi. Bu ihtiyaç doğrultusunda ekonomi programının dinamizmini ve sahip olduğu potansiyel enerjiyi yansıtacak şekilde mavi tonlardan ve derin arka planlardan yararlanmayı uygun gördük. Derin arka planlar ön plandaki verilerin okunaklılığını ve anlaşılırlığını arttırma görevi görürken, ışık hareli grafik, rakam ve ikonlar ekonomi söyleminin dinamizmine katkıda bulunuyordu. Kapak videosu ile bu dinamizmi biraz daha destekledik. Öte yandan sunumun genelinde animasyonları sadece başlıklarla sınırlandırmak ve renk paletinde koyu renk tonlarını tercih etmek yoluyla bu dinamizmi ağırbaşlılık yönünde bir miktar dengelemiş olduk.

ETKİLEŞİM

 

YEP sunumu ile ulaşılmak istenen hedef, yeni ekonomi programıyla ilgili toplumsal bir konsensus yaratmak ve toplumun her kesiminden insanı ortak bir amaç etrafında kenetleyebilmekti. Sunum içerikleri bu amaç doğrultusunda detaylı ekonomi verilerine dayanarak ve titizlikle hazırlanmıştı. Şimdi bu verilerin “sade” ama “etkileyici” bir tasarımla kamuoyuna sunulması ve geniş kesimlerin beğenisini toplaması lüzumu vardı. Sunumo imzalı tasarım, karmaşık ekonomik verilerin anlaşılır bir şekilde sunulabilmesine yardımcı olarak kendisinden bekleneni yerine getirirken, “özenle hazırlanmış” tasarımıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ertesi gün basında çok geniş yer bulan sunum, içeriğiyle pek çok farklı kesim tarafından detaylı olarak irdelenip tartışılırken, özgün tasarım yapısıyla kamuoyunun genel beğenisini kazandı. 

Referans PROJELER

HABER Bülteni

Teklif Alın

TEKLİF Alın

Mümkün olan en iyi teklifi verebilmek için size birkaç önemli sorumuz var.

Lütfen aşağıdaki formu doldurun ve en kısa sürede teklifinizi gönderelim.

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!

bottom of page