top of page

ARÇELİK

61 Yıllık Tırmanış

TÜRK SANAYİSİNİN GURURU

 

Koç Holding’in amiral gemisi olarak bilinen ve Türk sanayisinin gururu olarak kabul edilen Arçelik Anonim Şirketi, 61. yılında başarılı yıl sonu bilançosunu görkemli bir basın toplantısıyla kamuoyuna sunma planı içindeydi. Basın mensuplarının karşısına dikkat çekici bir sunumla çıkmak isteyen şirket yetkilileri Sunumo ile iletişime geçti ve Arçelik ile Sunumo arasında daha sonraki birçok sunumda devam edecek olan ilk işbirliği başlamış oldu.

SUNUMO İMZASI

 

Fortune Global 500 listesindeki dünyanın en büyük 32 şirketine sunum desteği veren Sunumo için Türkiye ve Dünya ekonomisinin “en büyükleriyle” çalışmak bir alışkanlık haline gelmişti. Bu nedenle Arçelik gibi bir beyaz eşya devini portfolyomuza dahil edecek olmak, ekibimizde heyecan yarattı. Neredeyse Cumhuriyetle yaşıt olan bir sanayi devine böylesine önemli bir sunumda eşlik etmek, sonrasında devam edecek olan bir seri işbirliğinin müjdesi anlamına da geliyordu. Bizden finansal tabloların heyecan verici grafikler ve sıradışı tasarım trendleriyle sentezlenerek sunulması istenmişti ve bu, Sunumo olarak sahip olduğumuz en iyi uzmanlıklardan biriydi.

YOL HARİTASI

 

Yol haritasını belirlemek için önce Arçelik’in bu sunumla kamuoyuna hangi mesajı vermek istediğini sorguladık. Günler süren içerik toplantıları ve seri halde devam eden telekonferans görüşmeleri sonunda mesajı ve mesaja bağlı tasarımsal yol haritasını belirledik. “Vay Be” efektini yakalamak için temel strateji, "en yeni tasarım trendlerinin yoğun ve etkileyici multimedya kullanımı ile sentezlenmesi” şeklinde belirlendi. Güçlü multimedya etkisi sayesinde sunumun sahip olduğu tasarım aurasını en üst çizgiye çekmeyi hedeflemiştik.

3.jpg

HİKAYE & TASARIM

 

61 yıllık upuzun bir tarihe sahip olmak, Arçelik’i diğer şirketlerden ayrıştıran en önemli faktörlerden biriydi ve duygusal etki yaratma kapasitesi açısından özellikle altı çizilmeye değerdi. Sunuma siyah beyaz fotoğrafların sentimental etkisi ile başlamak ilk kararımız olarak ortaya çıktı. Arçelik ekibinin şirket tarihini bir timeline olarak görmek istemesi, bu stratejiyle birebir uyuşan bir talep olmuştu. Arçelik’in 61 yıldır hep yükseliş trendi içinde olması, bizi “61 Yıldır Devam Eden Tırmanış” mottosu ile bağlanan “zirve” temalı tasarım çizgisine doğru yöneltmişti. “Tırmanış” mottosunu görkemli bir dağ görseliyle bütünleştiren, müzik ve multimedya destekli bir giriş videosu hazırlandı. Video içinde yer alan timeline’ı horizontal olarak hareket eden “sıradağlar” şeklinde tasarlayarak zirve temasını daha da güçlendirdik. Çarpıcı bir video girişinden sonra takip eden slaytları yine yükselişe göndermede bulunan “verev çizgilerle” birlikte kurguladık ve seyirciye “sürekli tırmanış” konseptini hatırlatan tasarım öğeleri olarak ön plana çıkardık.

ETKİLEŞİM

 

Konuşmacılar Hakan Bulgurlu ve Polat Şen, büyük perdede duygusal bir müzik eşliğinde sahneye çıktıklarında, arka planda Arçelik kırmızısı ile filtrelenmiş görkemli dağ motifi yavaş yavaş belirmeye başlamıştı. Siyah beyaz fotoğraflar Arçelik’in “geçmişten gelen gücünü” vurgularken, tüm slaytları boydan boya kaplayan hareketli network ağları Arçelik’in güncel “teknoloji birikimine” göndermede bulunuyordu. 2 dakika 35 saniye süren welcoming videosu, “Bu Topraklardan Çıktık, Tüm Dünyayı Memleketimiz Yaptık” mottosuyla duygusal etkisinin doruğuna çıkarak tamamlandı. Bu etkili girişin ardından gelen slaytlardaki verev çizgili tasarım yapısı, giriş videosu ile elde edilen etkinin final slaytına kadar devam etmesine yardımcı oldu. Arçelik 61. yılında elde etmeyi hedeflediği etkiye böylece ulaşmış oldu.

Referans PROJELER

HABER Bülteni

Teklif Alın

TEKLİF Alın

Mümkün olan en iyi teklifi verebilmek için size birkaç önemli sorumuz var.

Lütfen aşağıdaki formu doldurun ve en kısa sürede teklifinizi gönderelim.

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!

bottom of page